Андрій Бондаренко (andy_travelua) wrote in ua_travels,
Андрій Бондаренко
andy_travelua
ua_travels

Мельниця-Подільська

Перший візит до Мельниці-Подільської у 2010 році був незапланованим. Сюди ми попали випадково, намагаючись знайти дорогу від Кудринців до Збручанського. Тому й не присвячували багато часу огляду місцевих пам’яток, обмежившись п’ятихвилинної зупинкою в центрі містечка. Вдруге, у 2015 році мені пощастило оглянути Мельницю більш детально.

Мельниця-над-Дністром (саме так називалося містечко до 1940 року) розташоване на півдні Борщівського району на березі Дністра і вперше згадується у 1493 році. Хоча, ця дата спірна: в різних джерелах згадується і 1615 рік, і, навіть, XII століття. Якщо дійсно так, то цілком логічно, що всередині XIV століття поселення знаходилося у власності литовських князів Коріатовичів, які (ймовірно) спорудили тут замок. Польський путівник «Przewodnik krajoznawczo-historyczny po Ukrainie Zachodniej» повідомляє, що у 1654 році його здобули козацькі загони під керівництвом Максима Кривоноса. А у 1615 році Мельниця зазнала руйнівного нападу татар.
Після звільнення Поділля від турків у 1699 році Мельниця належала подільським магнатам Лянцкоронським. У 1767 році завдяки старанням Франциска Лянцкоронського польський король Станіслав Август Понятовський надав містечку Магдебурзьке право з правом проведення 24 ярмарок на рік. У 1744 році маєток у Мельниці зазнав нападу від загону опришків Олекси Довбуша. Наприкінці XVIII століття Барбара Лянцкоронська вийшла заміж за Якуба Дунін-Борковського. У володінні цього роду поселення знаходилося приходу совітів у 1939 році. У 1940 році Мельниця-Подільська стала райцентром, а у 1962 році втратила цей статус і увійшла до складу Борщівського району Тернопільщини.


«Мельниць» (вони ж – млини) ви тут, нажаль не побачите. Не побачите вже і неоготичного палацу Дунін-Борковських, зведеного у другій половині XIX століття і зруйнованого під час Першої світової війни. Від маєтку Дунін-Борковських залишився лише скромний флігель з маленькими неготичними башточками на території селищної лікарні, і залишки парку.


Парк маєтку Дунін-Борковських:

В центрі містечка збереглося декілька кам’яниць австрійського періоду.

В центрі стоїть церква Святого Михаїла 1722 року з ротондоподібною навою, відреставрована у 1989 році.

Недалеко від церкви за забором зберігся костел Святого Генриха, збудований у 1861 році Дунін-Борковськими. Від костелу жалюгідний: вежа відсутня, а сам храм заростає хащами.

Про колишню єврейську громаду Мельниці нагадує синагога при виїзді з міста убік Борщова.

Станом на весну 2015 року колишню синагогу пофарбували і причепурили:

І трохи про особистості. В Мельниці-Подільській народився відомий український політик, колишній народний депутат, екс-голова Держінфрапроекту Владислав Каськів.

Tags: Поділля, Тернопілля, палаци, храми
Subscribe

Recent Posts from This Community

 • Зимние сказки Карпат

  Зимой моя душа отчаянно желает хлеба и зрелищ снега и волшебства, короче, зимней сказки – ничего не могу с собой поделать. А…

 • Фотопрогулка. Под ватным, грязным одеялом

  Лето...Море....После обеда... Налетел ветер..Прошел небольшой дождь... И ушел в море... Рисуя невероятную картину на небе.. Дождя уже нет...и…

 • Фотопрогулка. Здравствуй осень часть 2

  Ну что продолжим нашу прогулку по осени Отдохнув над обрывом, насмотревшись и надышавшись я решаю спускаться к карьеру. По самой его кромке…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments