Андрій Бондаренко (andy_travelua) wrote in ua_travels,
Андрій Бондаренко
andy_travelua
ua_travels

Вороновиця

Дуже довго я відкладав візит в це чарівне містечко, що лежить між Вінницею і Немировим. Навіть не знаю чому, хоча багато раз проїжджав тут. І ось нарешті цього літа, мандруючи Брацлавщиною, завітав до Вороновиці. І не розчарувався. Палацовий комплекс Грохольських - приголомшливий, а його інтер'єри - вище за всілякі сподівання. Крім палацу, в якому зараз розташований музей історії авіації, Вороновиця має два костели і гарну подільську дерев'яну церква. Добиратися сюди дуже просто: маршруток і автобусів у немирівському напрямку через Вороновицю йде досить багато.


Перша згадка про Вороновицю зустрічається у 1391 році. Поселення належало чи то русинський шляхетській родині Вороновичів, чи то польських шляхтичів Вороновицьких. Донька Івана Вороновицького Олена вийшла заміж за Михайла Ласко, отримавши Вороновицю у посаг. Наступним власником був його син, також Михайло - вінницький суддя і скарбник. Його син, Теодор - брацлавський воєвода, мав доньку Теофілію, яка вийшла заміж за Мартіна Радзимінського. Їхня донька Ганна вийшла взяла шлюб з Михайлом Грохольським, брацлавським суддею, полковником королівської армії.


Отже, з середини XVIII століття Вороновиця перейшла до шляхетського роду Грохольських, яким належала понад століття. У 1748 році за указом короля Августа III Вороновиця одержує статус міста.

Панорама Вороновиці з траси:


У 70-х роках XVIII століття Францішек Ксаверій Грохольський починає будівництво у Вороновиці великого родового палацу. Архітектор проекту Лоренц Гедон взяв за основу італійські палаци часів Андреа Палладіо. Палац збудували у стилі раннього класицизму. Завершено будівництво у 1777 році.


Палац збудований на найвищому пагорбі містечка і має форму підкови.


Головний об'єм палацу має три поверхи і прикрашений з портиком та фронтоном:


По боках головний об'єм палацу доповнюється бічними галереями, що закінчуються павільйонами.


По периметру крила охоплює орнамент із гірлянд плодів і квітів, який чергується з черепами биків - мотив букраніїв, запозичений з архітектури Стародавнього Риму.


Палац прикрашений колоннами корінфського ордеру:
В багатьох залах стіни були покриті мозаїкою, в деяких шовком чи атласом. Всього палац мав 43 кімнати. Добре збереглися історичні інтер'єри круглої та овальної зали.

Овальна зала:


Деталі ліпнини Овальної зали:
Декор Круглої зали:


Палац був оточений парком, закладеним в кінці XVIII ст. Територія парку спланована за принципом французьких парків XVIII ст.


Водонапірна башта в парку нагадує замкову:


Останнім власником маєтку з роду Грохольських був Адольф. Адольф був учасником Листопадового повстання 1831 р., яке закінчилося поразкою. В якості покарання Адольф Горохольський був засланий до Сибіру, але через пару років повернувся і зумів зберегти маєток від конфіскації. Після смерті Адольфа палац перейшов до його брата Людгарта, учасника нового польського визвольного повстання 1863 року, після якого російський уряд конфіскував садибу Вороновиці. У 1869 р. маєток придбав в Одесі на торгах Микола Федорович Можайський — капітан II рангу. Але згодом новий володар трагічно загинув і управляти маєтком приїхав брат покійного — капітан І рангу Олександр Можайський.


Саме, проживаючи у Вороновиці, Можайський виготовляє свою першу модель літака. Вона складалась із невеличкого човника, в середині якого вміщена годинникова пружина. В пам'ять про винахід О. Можайського у 1971 р. в приміщенні палацу було засновано Музей авіації і космонавтики ім. О. Можайського.
У центрі Вороновиці розташований костел Михаїла Архангела. Храм заклав у 1793 році Францішек Ксаверій Грохольський, закінчував будівництво Ян Непомуцен Грохольський.


Неподалік стоїть ще один костел, зведений в стилі у 1771 році. В радянські часи будівля була сильно перероблена. Зараз її займає церква Різдва:


На околиці Вороновиці в присілку Ганщина є дерев'яна Михайлівська церква. Церкву зведено у 1752 році. Вона являє собою типово подільський тридільний храм.
Присілок Ганщина:
Tags: Вінничина, Поділля, музеї, палаци, храми
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments