Артур (artur_makeev) wrote in ua_travels,
Артур
artur_makeev
ua_travels

Колодяжне – селище, де зароджувалося українське фентезі

Мої стосунки з українською літературою ще за шкільних часів носять дуже не простий характер. Тільки два твори вітчизняних авторів мені свого часу припали до душі – «Сад Гетсиманський» Івана Багряного та «Місто» Валер'яна Підмогильного.

Леся Українка ніколи не була в списку моїх улюблених авторів. Але її «Лісова пісня» знаходиться в числі небагатьох творів шкільної програми, які я свого часу прочитав повністю. П’єса зацікавила насамперед екзотичною назвою жанру драма-феєрія.

Я продовжую відкривати фантастичний край лісів, озер і річок. Цього разу з’явилася можливість приїхати в Колодяжне – селище, де Леся Українка провела свої дитячі роки. Місце, де зароджувалося (але, нажаль, поки так і не народилося) справжнє українське фентезі.Потрапити в Колодяжне дуже просто. Через селище проходить траса Ковель-Луцьк, також є залізнична станція. Тому можна обирати між електричкою і автобусом. А якщо ви вирушаєте з Ковеля, то потрапити в Колодяжне можна і пішки всього за півтори години неспішної ходи.


Перший, але далеко не останній бюст, присвячений знаменитій письменниці


Будинок культури

Припарковані велосипеди біля сільради, затишні дерев’яні будиночки, кілька блискаючих в небі золотих хрестів – Колодяжне могло бути самим звичайним волинським селом. Якби не одне «але» - тут свого часу жила Леся Українка.


Церква Різдва Христового
Меморіал жертв Другої світової


Церква Святого Миколая Чудотворця


Звичайна хата

На колишній території садиби родини знаменитої письменниці зараз розташовується меморіальний музей.Давайте порахуємо пам’ятники, бюсти і скульптури Лесі Українки? Це другий


А тут – ще чотири

Зали експозиції важко назвати вражаючими. Можна подивитись старі фотографії з життя письменниці. Знайти одяг та речі минулої епохи. Почитати листи письменниці до близьких людей.


Діорама, присвячена п’єсі «Лісова пісня»

Насправді цікаві музейні об’єкти варто шукати надворі. Це два будинки, в одному з яких жила Леся Українка, а в іншому – її батьки.
Будинок батьків Лесі Українки


Інтерєри всередині

Окрім стильних вишуканих інтер’єрів, нашу увагу також привернув своєрідний балкон на другому поверсі будинку Лесі Українки. Там письменниця розсипала пісок і приймала сонячні ванни, сподіваючись зменшити смертельний вплив своєї хвороби на організм.


Будинок Лесі Українки.
Інтерєри всередині

Для більшості туристів на цьому екскурсія садибою закінчується. Але якщо знайти таємну стежку, можна вийти на симпатичну галявину, де письменниця дуже любила проводити свій час.


Мавка і Лукаш


Ще один памятник письменниці

Свого часу Леся Українка писала своїй матері: «я в Колодяжному в місячну ніч бігала самотою в ліс (ви того ніхто не знали) і там ждала, щоб мені привиділась Мавка».

П’єса «Лісова пісня» починається з таких слів:

«Старезний, густий, предковічний ліс на Волині. Посеред лісу простора галява з плакучою березою і з великим прастарим дубом. Галява скраю переходить в куп'я та очерети, а в одному місці в яро-зелену драговину — то береги лісового озера, що утворилося з лісового струмка. Струмок той вибігає з гущавини лісу, впадає в озеро, потім, по другім боці озера, знов витікає і губиться в хащах. Саме озеро — тиховоде, вкрите ряскою та лататтям, але з чистим плесом посередині. Містина вся дика, таємнича, але не понура, — повна ніжної, задумливої поліської краси».

Густі ліси на Волині знайти вже не так просто. Однак в Колодяжному і досі проглядаються краєвиди, які колись надихали відому письменницю на творчість.


Tags: Волинь, музеї
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 2 comments