Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote in ua_travels,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha
ua_travels

Сімеїз: вілли,море,скелі

 Тут кожна друга вуличка виведе вас на чиєсь подвір*я або чужий город,тут прогулюючись лабіринтом провулочків можна об*їстися інжиром та заготовити річний запас лаврового листа,тут чудовий парк,чисте прохолодне море і ароматне,приправлене хвойним присмаком повітря.Це селище Сімеїз.
Значиться,що в Сімеїзі знаходиться 50 пам'яток архітектури, але не думайте,що їх буде легко побачити-оглянути.О ні! Спочатку прийдеться пройти своєрідний квест із виявлення та ідентифікації потрібних об*єктів,а вже потім..Ми фактично місію завалили,тому погулявши-поблукавши тісними провулочками-дворами закінчили свій похід на березі моря,купаючись-валяючись).

АС "Сімеїз"

Мечеть Джума-Джамі

 Приїхавши на автостанцію одразу можна оглянути одну із цікавинок селища-мечеть Джума-Джамі,будівництво якої було розпочато ще в 1913 р. До початку першої світової війни мінарет побудувати не встигли,а з приходом радянської влади його в 1922 р. зруйнували, а в храмі влаштували склад сільгосппродукції. З 30-х років мечеть виконувала функції дитячого садка, а в 1950-му в ній розмістили відділення міліції. З 1965 р. в колишньому храмі і на його території розташовувався пансіонат для відпочинку робітників Криворізького гірничо-збагачувального комбінату.
Магазинчик в старенькій будівлі

Покровський храм

 Лише в 1994 р.будівлю мечеті повернули мусульманській громаді Сімеїзу. Грошей на реставрацію та відновлення у громади не було. Лише до кінця 2010 р. було проведено ремонт переобладнаних приміщень і фасаду. Мечеть Джума-Джамі знаходиться відразу на в'їзді в селище, на кільці.
Храм Покрову Прсв.Богородиці (2008р.)

Церква

 В центральній частині селища,на підвищенні(не прогавиш),знаходиться ще один храм-церква Покрову Прсв.Богородиці.
У квітні 1993 р.була зареєстрована громада храму Покрову Богородиці в Сімеїзі. Акт на будівництво отримали у 1995 р. В 2003 р. році залили фундамент і продовжилося зведення стін.
24 травня 2008р. пройшла церемонія відкриття церкви. З тих пір тривають служби в храмі. Згодом була побудована дзвіниця з дзвонами,а у 2011 р.змонтували дубовий іконостас.
Панорамний вид від церкви Покрову Богородиці

Вид на гору Діва і дачу "Мрія"

 Територія сучасного Сімеїзу була заселений з давніх часів,-про це свідчать проведені розкопки на г. Кішка.Тут розташовувалися житла легендарних таврів, неподалік були знайдені таврские гробниці (звані кам'яними «ящиками»). Нижче гори Кішка на скелі Панеа, в 8-9 ст. виник монастир, в цьому місці проводилися випадкові розкопки, де в одному зі склепів знайшли багато цікавих речей, що знаходяться на даний момент в Ялтинському краєзнавчому музеї. У 15 ст., коли узбережжям розпоряджалося генуезьке «Капітанство Готії», Панеа була перетворена в фортецю і сильно перебудована. Від усіх цих споруд на даний момент, практично не чого не залишилося.
Купол "Мрії"

  Дахи дач-санаторіїв

 Свого часу Сімеїз належав різним власникам,серед них були Наришкіни, Потоцькі, але на той час найвпливовішими господарями були Мальцеви,до яких поселення перейшло у 1828р.
На великій частині своєї території Мальцеви розбили виноградники, посадили фруктові сади, ними був побудований підвал, де виготовлялися і витримувалися першокласні десертні вина для продажу.
В кін.19ст. - поч. 20 ст. Сімеїз почав залучати все більше курортної публіки, в цей час Мальцеви наживаються на розпродажі дачних ділянок.
 У 1912 р. в східній частині Сімеїзу було споруджено приблизно 40 приватних дач і пансіонатів.
Дача "Селям" (кін.19ст.-поч.20ст.)
Комплексна пам'ятка природи «Гора Кішка»

 З приходом радянської влади в 1921 р., на відпочинок приїхали нові "господарі життя", -поранені червоноармійці, робітники великих промислових міст і центральних областей Росії. Як гриби один за одним виникають в Сімеїзі робітничо-селянські санаторії №30 (за радянських часів «Примор'я»), №40 і 41 (Семашко).
У колишньому маєтку одного з братів Мальцевих, створюється санаторій «Ай-Панда». Також будуються нові будівлі для відпочинку, корпуси санаторію ім. Баранова, їдальня на 500 місць.
У 1932 р. був закладений Приморський парк, який зараз є головним парком Сімеїзу.
Алея

Монумент пам*яті

 Пальму першості серед пам*яток у селищі утримують г. Кішка і численні вілли, серед яких найбільш цікавими вважаються: «Ксенія», «Мрія», «Хайа», «Диво», «Богдан» та ін.
Серед вілл Сімеїзу велику архітектурну цінність має вілла «Ксенія». Вона складається з двох корпусів, стиль вілли визначають як північний модерн з елементами неоготики і архітектури шотландських шале. Замовником будівлі була дружина багатого українського поміщика Варвара Чуйчевич, яка купила земельну ділянку під віллу в 1904 р.
Вілла «Ксенія» виконувала функції дорогого пансіону. Тут було 28 номерів, кімнати для прислуги, ресторан, зал для розваг і кілька магазинів. У перші роки радянської влади в будівлях розмістили готель, а потім довгий час це був звичайний житловий будинок з комунальними квартирами.Зараз ця архітектурна пам'ятка Сімеїзу знаходиться в приватній власності.
Псевдостаровина

Вілла "Ксенія"

 Ще одна архітектурна перлина Сімеїзу - вілла «Мрія».Це прекрасна будівля увінчана триповерховою вежею схожою на мінарет. Споруда зведена на поч. 20 ст. і виконана в псевдомавританському стилі. Архітектор і первісний замовник вілли невідомі. Припускають, що архітектором міг бути Микола Краснов, а замовником - директор польського банку, Вацлав Вілежінскій.
Вілла «Мрія» є однією з візиток Сімеїзу. Її мавританську вежу видно з усіх куточків поселення. Але на даний час вілла в  напівзруйнованому стані і знаходиться в приватній власності.
Одна з родзинок Сімеїзу- "Ксенія"

Дача.Фасад

 Першою віллою на території Сімеїзу вважається вілла «Диво» зведена В. Семеновим за проектом його брата, архітектора Я. Семенова для організації пансіону і особистого житла. Але жив на віллі власник недовго, згодом він став її повністю здавати відпочивальникам, а собі збудував окремий будинок. За стилем вілла «Диво» - це неоренесанс з елементами європейської замкової архітектури. Зараз вона виконує свої старі функції - приймає в сезон курортників.
Псевдомавританська "Мрія"

Брак ремонту компенсує красота природи

 Сімеїз, з грецького «сімазі, сімеюто, сімейон» - ознака, знак, прикмета, мітка. Прямо з моря виступає скеля Діва, скелі Панеа і Лебедине Крило, трохи вище, на заході, ніжиться під м'якими променями сонця гора Кішка, а ще вище, на півночі, круті обриви Ат-Баша і Ай-Петрі.
 Скелі, що оточують Сімеїз овіяні стародавніми легендами. Одна з них оповідає про походження скель Діва, Монах і Кішка. 40-метрова скеля Діва виринає прямо з моря, а ось скеля Монах обрушилася під час землетрусу в 1927 р., подальші шторми довершили її руйнування. Тільки на старих фотографіях можна побачити кам'яного Монаха в рясі з накинутим на голову капюшоном.
Вежа

Дача Богданова- "Великий Богдан"

 Весь західний горизонт закриває гора Куш-Кая. Хоча з тюркського вона і переводитися як Соколина скеля, більш прижилася назва Кішка. Скеля комусь своїми обрисами нагадала кішку, що приготувалася до стрибка от їй і назву "присобачили", ну "прикотячили" тобто). Її ребристий гребінь нагадує вигнуту спину, низько опущена "голова" ніби націлюється на Лебедине крило - скелю, що зметнулася доверху біля самого моря. Куш-Кая називають ще Кримським Сфінксом. На її схилах справжній музей форм рельєфу: кам'яні хаоси чергуються з грандіозними списами і баштами, рясними карстовими вибоїнами.
Парк

Панорама

 Пляж в Сімеїзі гальковий, широкою смугою простягнувся від скелі Діва до мису Ай-панда. Це один з кращих куточків на ПБК.Тут побувало чимало цікавих людей.
О.С.Пушкіна, який подорожував в 1820 р. з Гурзуфа до Бахчисараю, зацікавили старовинні укріплення на горі Кішка і скелі Панеа. У березні 1885р. жив у Сімеїзі Л. М. Толстой. Своє перебування в Сімеїзі український письменник М.Коцюбинський увічнив в новелі «На камені», в ній описані рибальська пристань, пейзажі старого Сімеїзу. Кримські враження надихнули письменника-гумориста і сатирика О. Вишню на написання гуморески «Діва і Монах». Влітку 1928 р. В. Маяковський читав свої вірші в курзалі Сімеїзу.
Скеля і море

Море і галька

 У 50-ті роки «дикий» пляж поблизу Сімеїзу облюбували нудисти, які приїжджають з усього Союзу. І хоча вони переслідувалися місцевою міліцією, інформація про Сімеїз, як про місце нестандартного відпочинку, поширювалася усе ширше. Після скасування кримінального переслідування гомосексуалізму в 1991-му році на пляж стали приїжджати люди нетрадиційної орієнтації з усього СНД. Повністю вписавшись в соціальне життя селища, вони відчували себе тут абсолютно спокійно. За Сімеїзом міцно закріпилася репутація зовсім вільного курорту (інфа з інтернет-джерела).
"Азов" на прив*язі

Пляж і камені

 Але все-таки всесвітню популярність Сімеїзу принесла його обсерваторія, заснована Н.С.Мальцовим в 1900 р.
У 1925-1926 рр. в обсерваторії встановили найбільший в СРСР телескоп-рефлектор з діаметром дзеркала в один метр. З його допомогою були зроблені такі відкриття, як визначення променевих швидкостей зірок, явище обертання зірок. Дослідження ізотопів вуглецю в зірках принесло сімеїзький вченим світове визнання.
Нижче білих куполів лазерної станції видно параболічна антена, за допомогою якої у жовтні 1959 р. вперше в історії людства було прийнято зображення зворотної сторони Місяця.. Тепер ця антена височіє над Сімеїзом як пам'ятник одного з етапів підкорення космосу.
Бетонні "їжаки"

Панорама

 Мені здається,що я не надто зрозумів це чудове місце з першого разу,от лише насолодився природніми дарами,-сонцем,морем,повітрям,а щоб відчути атмосферу селища,-не вийшло.Напевне прийдеться приїхати сюди ще раз(за певних умов!),щоб не так сумбурно і хаотично ковтати побачене,а впорядкувавши більш-менш в голові мінімальну "план-схему"  попробувати її дотримуватись.Ну і на пляжі повалятись:).
Пальми біля вілли

Одна із багатьох

Вид від дороги
Tags: Крим, палаци, храми
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 2 comments