v1snyk (v1snyk) wrote in ua_travels,
v1snyk
v1snyk
ua_travels

Золото Білої Криниці

Минулого літа відкрив для себе в українській Буковині абсолютно румунське місто, а тепер настав час побувати в ще більш незвичній точці Чернівецької області – старообрядницькому селі. За ним я і вирушив у глибинку Глибоцького району, аж на кордон із Румунією.


Добиратись до Білої Криниці незручно. Автобус із Чернівців вирушає туди о 12 дня, і по прибутті одразу ж вертає назад. Тому опорною точкою я обрав найближче село Старий Вовчинець, до якого транспорт дещо частіший – раз на 3 години. У Старому Вовчинці асфальт закінчується, і до цілі треба пройти ще 5 км ґрунтово-гравійною дорогою.

Але то не так і далеко, особливо того дня. Мені вдалось потрапити на Буковину в короткий період золотої осені, та ще й погода була на диво чудесна.


Той момент, коли не треба підмальовувати в фотошопі ні колір, ні насиченість – природа усе сама досконало розфарбувала.


А скоро на горизонті з’являться і пам’ятки Білої Криниці.


Поняття старообрядців виникло у середині 17 ст., коли патріарх московський Никон змінив прийнятні з часів хрещення Русі канони і книги, уніфікувавши їх із грецькими. Значна частина вірян не сприйняла ці нововведення, за що була жорстоко переслідувана.

Утікаючи від страт та репресій, старообрядці селились у найвіддаленіших районах, а то і за кордоном. Навіть у Османській імперії – виходить, що гніт учорашніх братів у вірі у дикій Московії був страшнішим за ставлення шалених ісламістів. От і австрійській імператор Йосип ІІ у 1784 році дозволив оселитись на своїх землям 22 родинам та 7 монахам-старообрядцям.


Образно село називали Липованським Єрусалимом. Липовани – група вірян, що отримала таку назву, бо носять лапті.

Але якщо ще на початку 20 ст. у Білій Криниці було 20 культових споруд, після нашестя радянських визволителів залишилось тільки два храми…


Незважаючи на це, село прекрасне, одне з найяскравіших, які я бачив. Якщо поняття намолених місць не видумане, то ось воно. Чарівне й неперевершене, де буквально фізично можна відчути справжню благодать.
Саме село виявилось напрочуд безлюдним, зараз тут проживає лише півтори сотні чоловік. Мені цікаво було б послухати їх говірку – чисту, застиглу в часі російську мову, але не було від кого. Пару-трійку людей, яких я бачив у дворах, десь із них магічно зникали при наближенні чужого, а може просто так збіглося.


Вода у колодязях має білуватий відтінок із-за вапнякового осаду. Звідси, власне, і назва.


Світ, застиглий у часі:


Найстаріша церква села, Козьми і Дем’яна, збудована в кінці 18, сильно перебудована у середині 19 ст. Має цегляний низ і дерев’яні верхи.
Поруч є «тепла» дерев’яна церква, схожа на давні буковинські храми хатнього типу, але це вже сучасна споруда.
Та найбільш вражаючим є Успенський собор 1900-08 років, яскравий зразок руського зодчества і одна з найгарніших будівель усієї Чернівецької області.


Усі будівельні матеріали везли сюди аж із Москви, навіть землю російську засипали під фундамент.
Той випадок, коли був і час, і бажання зафіксувати якнайбільше деталей. Різнокольорова кераміка й каміння, і абсолютно досконалі форми.
А які в них вікна, а які ґрати…


Одна біда – усі двері наглухо зачинені, і так само нікого навколо. Той день було якраз свято Покрови, тому я здивувався. Чи не відмічають старообрядці його, чи там вже й нема толком кому…
Стилістично споріднений мур навколо собору:


Лише у 1971 році канонічна православна церква визнала всі старообрядницькі звичаї рівними до нових, а у 2000 принесла покаяння за старі переслідування.

Я ж покидаю Білу Криницю і від всієї душі бажаю їй вижити та зберегти свій особливий дух.
Під’їхавши назад попуткою, мав ще трохи часу у Старому Вовчинці. Можна було насолодитись сільською ідилією, від нічого робити фотографуючи їх живність і панорами яскравої осені навколо.Tags: Чернівецька область, храми
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 3 comments